W  BAICIE  LATO  W  PEŁNI…

 

      

Sezon letni w BAICIE trwa do października!

            Witamy Was serdecznie i zapraszamy do nas, w tym najpiękniejszym okresie roku.

Nie, nie pomyliliśmy zdjęcia, u nas w BAICIE znajdziecie to czego szukacie…. znajdziecie słońce, zapachy lata w daniach serwowanych przez nas, pachnących oregano, bazylią i miętą, pomidory kąpiące się w oliwie extra vergine z dodatkiem kaparów, tych pączków kwiatów które swoim urokiem nie ustępują w niczym orchidei. Kaparów, które dla nas zawsze wiążą się z archipelagiem Wysp Liparyjskich albo z czarną perłą Morza Śródziemnego – Pantelerią. Czekają na Was nasze letnie propozycje, sałatki, których podstawą jest oliwa extra vergine, mus z pieczonych bakłażanów ze świeżą miętą, mus z pieczonych papryk z octem balsamicznym, nie mówiąc o sorbetach naszego wyrobu. Ostatnio zdziwieni goście pytają z czego robicie ten wspaniały sorbet cytrynowy……..  z cytryn z naszego ogrodu w Kalabrii, zero chemii, samo słońce… A jeżeli chodzi o zdjęcia to możemy wspólnie poogladać filmy z niepowtarzalnych krajobrazów sycylijskich – Wyspy Liparyjskie, Pantelleria, Trapani – Riserva dello Zingaro i nie tylko….

            Zatem przyjedźcie do nas, jeżeli nie udało wam się w tym sezonie jeszcze pojechać do Włoch, naładujecie wasze słoneczne baterie, może być to zachęta do zaplanowania pożegnania lata na Sycylii. Tam lato trwa do października.

Często tradycyjnie kończę sezon letni morską kąpielą na 1- go listopada. Jeżeli macie takie plany chętnie służymy pomocą. Polecamy loty Ryanair z Krakowa na Sycylię – Trapani (wtorek i sobota), ze względu na działalność prowadzoną we Włoszech znamy Sycylię jak własną kieszeń, ale nie tą z przewodników – Sycylię bocznymi drogami….  W przygotowaniu strona internetowa w języku polskim: Sycylia -turismo enogastronomico.

           

Zapraszamy Was do odwiedzania nas na facebooku, obiecujemy pisać powieść w odcinkach „Zwyczaje i obyczaje kuchni południowych Włoch”, pierwszy odcinek w przyszłym tygodniu.

            Wpiszcie do sierpniowego kalendarza Europejskie Targi Produktów Regionalnych w Zakopanem 9-16.08.2012, weźmiemy udział w pokazie kuchni regionalnej „Różne smaki kuchni regionalnej” i prawdopodobnie będziemy mieli stoisko z produktami regionalnymi z południowych Włoch, na razie niedostępnymi na rynku polskim, jedyna okazja, żeby je kupić w Polsce, chyba, że w Baicie… ale to przecież Italia.

            Dziękujemy Wam serdecznie za to, że tak chętnie nas odwiedzacie. To dzięki Wam i Waszym rezerwacjom będziemy w Baicie do końca października.

Buon appetito !

Do zobaczenia w BAICIE!

DOMINIKA i SALVATORE

                                                                                                                                             

 

 

 

 

 

 

-->